Az egyik leglényegesebb különbség a felnőtt és gyermekterápia között az, hogy a gyermekek a legtöbb esetben nem maguktól jönnek el a tanácsadásra és szavakkal nem igazán tudják kifejezni magukat és a bennük lévő érzéseket.
A játékterápia lehetőséget nyújt a gyermekeknek, hogy kifejezhessék érzelmeiket, kommunikálják a szükségleteiket és kapcsolatot építsenek másokkal. Éppen ezért a játékterápia a gyermekterapeuták egyik legjobb eszköze arra, hogy segítsék a gyermekeket. Ha a terapeuta képes egy szeretetteli, elfogadó légkört kialakítani, a gyermekek biztonságban fogják érezni magukat ahhoz, hogy játékok segítségével képesek legyenek megjeleníteni a belső világukat. A gyerekek játék közben ki tudják játszani magukból azokat az érzéseket és érzelmeket, amiket egyébként képtelenek szóval megfogalmazni. A játékukból sok mindenre fény derülhet, például milyen lelki állapotban vannak, milyen megküzdési stratégiákat alkalmaznak egy konfliktushelyzetben, hogyan kapcsolódnak másokhoz… Irányított játékokkal pedig képesek lehetnek megszabadulni a bennük lévő stressztől, frusztrációtól és elindulhatnak a gyógyulás útján.
Éppen ezért a játékterápia egy elhanyagolhatatlan része a gyermekekkel való közös munkának, mert lehetőséget teremt a pozitív változásra, és olyan kommunikációs módot kínál a gyermekeknek, ami nem támaszkodik a verbalitásra.